Kediler ve Davranışları
Hepimiz bazı hayvanları sever, bazı hayvanlardan hoşlanmayız.

Bu minik hayvanlar, çoğu insan tarafından sevilerek bakılıyor.

Ancak herkesin kediler konusunda hem fikir olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

Her ortama kolayca uyum sağlamaları ve insanlar ile iyi ilişkiler kurmaları onları en eski tarihlerden beri insanların en yakın dostu yaptı.

Evinizde kedi veya kediler​ beslemeniz sizin için oldukça önemli bir deneyim olacaktır.Özellikle çocuklarınız için, sorumluluk sahibi olmayı ve hayvan sevgisini aşılamayı sağlamak adına önemli bir aktivite.  Tabiki de kedilerin bakımı hakkında bilgi sahibi olmak ve bu hayvanların dilinden anlamak gerekir. Kedilerin dilinden bahsetmişken, bu sevimli hayvanların beden dili hakkında bilgi sahibi olmak bakımları için oldukça önemlidir. Bu yazımızda kedilerin beden dilleri ​hakkında önemli bilgilerden bahsedeceğiz. Dilerseniz en önemli olanları başlıklar halinde inceleyelim. 

Kedilerin Beden Dilleri ve Anlamları

Fare yürüyüşü yapması

Kedilerin tehlike ve korku anlarında sıkça yaptığı bir harekettir. Bu ortamda hoşlanmadığı birdurum olduğunu gösterir.

Karnını ileri çıkartması

Bu hareketi kedinizin keyfinin yerinde olduğunu gösterir. Özellikle bu durumda ona sevginizi göstermelisiniz. Başını okşayarak bunu hissettirebilirsiniz. 

Kuyruk Sallaması

Kedinizin ona gösterdiğiniz ilgiyi ve sevgiyi anladığını, mutlu olduğunu gösteri

Ayağı ile yemeğini saklamaya çalışması

Yediği yemeği çok sevdiği ve daha sonrası için de bir parça saklamak istediği anlamına gelir.

Sırt Üstü Uzanıp Karnını Göstermesi

Belki de en çok bilinen hareketlerden birtanesi, kedinizin size karnını göstermesi. Budurumda sizinle oynamak veya kaşınmak istiyor olabilir. 

Kulakların dikleşmesi ve hareket etmesi

Bu durumda kediniz ortamda olup biteni anlamaya çalışıyor ve tehlikeli bir durum olup olmadığını analiz ediyor demektir. Genelde bu hareket sonrasında huzursuzluk işaretleri belirir. 

Tırnaklarını yumuşak yerlere sürtmesi

Kedinizin tırnakları yeni çıkmaya başlamış ise kaşınma gibi sorunları olduğundan bu hareket gayet doğaldır. Bu durumda yapmanız gereken, evdeki eşyalara zarar vermeden ona kaşınması için rahat bir alan sağlamak olur.

Toparlanarak uyuması

Bu şekilde uyuması kedinizin üşüdüğü anda verdiği reflekstir. Tıpkı insanlardaki gibi,üşüdükleri zaman kedilerde kendilerini toparlarlar. Sıcak bir ortamda olması onun daha rahat uyumasını sağlayacaktır. 

Sürekli pencerelere tırmanması

Canının çok sıkıldığını gösterir. Dışarı çıkmak ve oyun oynamak istediği anlamına gelir. Bu durumda ona ilgi göstermeniz önemlidir. 

Gözleri kısarak bakmak

Kediler bu hareketi genelde yatarken yaparlar. Bulunduğu ortamdan memnun ve uyumaya hazır olduğunu gösterir. Aynı zamanda yorgun olduklarının da bir işareti olabilir. 

Burun kuruluğu

Aslında bu bir beden dili değil, daha çok bedensel bir tepkidir. Yine de önemli olduğu için yer vermek istedik. Genelde kedilerin burnunun kuruması hastalık ve ateş belirtisidir. En yakın zamanda bir veteriner kontrolü yaptırmanız gerekir.

Dişi kedilerin kuyruğunu ve poposunu kaldırması

Bu durumda dişi kediniz çiftleşmek istiyor olabilir. Genelde bu hareket mart ayı zamanında sıkça yapılır. Eğer kedinizin yavrulamasını istemiyorsanız, onu kısırlaştırabilirsiniz.

Başka bir kedi ile burunlarını değdirmeleri

Bu hareket karşısındaki kedi ile tanışmak istediği anlamına gelir. Bazen bu tanışma kavga ile sonuçlanabilir. Bu durumda sırtını yukarı kaldırır ve değişik bir ses çıkarır. 

Yere doğru sürekli öksürmesi

Büyük bir ihtimal ile yuttuğu kedi tüyleri nefes almasını engelliyor. Bu durum doğal bir refleks olup genelde kötü sonuçlar doğurmaz. Ancak yinede dikkatli olmak gerekir. 

Bugün sizlere kedilerin beden dilleri​ hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık. Artık bu bilgiler ışığında kedilerinizin hareketlerini daha iyi analiz edip onlara yaklaşım biçiminizi değiştirebilirsiniz.

Disqus Yorumları