Kediler Ne Sıklıkta Yıkanır, Kediler Yıkanır mı, Nasıl Yıkanır?
Kediler, çok titiz ve temiz hayvanlardır. Fakat bazı durumlarda kedinizi yıkama ihtiyacı duyarsınız. Bazı özel durumlar haricinde, kedileri yıkamak ikinci planda düşünülmelidir.

Çünkü kedinizi her yıkadığınızda, onun deri altındaki yağ tabakasını zayıflatmış olursunuz. Bu durum deri, tüy ve diğer sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir.

Bu özel durumlar gerçekleşti ve kedimizi yıkamak zorunda kaldık, peki ne yapmamız gerekir? Öncelikle kedilerin de bir canlı olduğunu dikkate alarak yıkama koşullarını ona göre düzenlememiz gerekir. Nasıl bizler sıcak bir banyo ortamı arzu ediyorsak, kedimizi yıkayacağımız yerin de sıcaklığına dikkat etmemiz gerekir. Diğer önemli bir husus kedinizi yıkarken onun çok huysuzluk yapacağını dikkate almanızdır. Banyodan önce tırnakları özenle kesilmelidir.Yoksa elinizde yara açabilir.

Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise suyun sıcaklığıdır.Suyumuzun ne sıcak ne soğuk olacak şekilde ayarlanması oldukça önemlidir.

Kedilerin suyu çok fazla sevmediği her zaman göz önünde bulundurulması gerekir. Aksi takdirde yıkarken kediniz kaçmak isteyebilir, sizi de bir hayli yorabilir. Onu banyoya sokmak için sakin ve anlayışlı davranın.Siz ne kadar şefkatli ve uyumlu davranırsanız o da size karşı anlayışlı olacaktır.  Suyun vücuda ilk temasında kediniz kaçmak isteyecektir, hatta kaçacaktır. Yıkadığınız ortamda kedinizi yakalamayı engelleyecek eşyalardan arındırmanız gerekecektir. 

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kedinizi yıkarken gelişigüzel bir sabun ya da şampuan kullanmaktan kaçının. Kedilere özel üretilen kedi şampuanlarını kullanın. Kedi şampuanı kedinizin derisine ve tüylerine zara vermeyecek ve tüylerinin sağlıklı uzamasına katkı sağlayacaktır.

Suyla ilk temasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü ilkanda sizi oldukça yorabilecek huysuzluklar çıkarabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus suyun yavaş dökülmesi, sakin ve sevecen şekilde konuşularak onu banyo için telkin edilmesidir. Su aniden dökülmemeli, yavaş bir şekilde derisine masaj yaparak ve okşayarak dökülmeli. Bu durum hem kediyi sakinleştirecek hem de sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Kedi yeteri kadar ıslatıldıktan sonra, kedi şampuanı ile tüyleri köpürtülmeli ve ovalayarak tüm vücudu yıkanmalıdır. Bu işlemi yaparken şampuanın gözlerine burnuna kaçmamasına özen göstermek gerekir. Tüm vücudu özenle şampuanla köpürtüldükten sonra, yine sakin ve yavaş hareketlerle vücudu durulanmalı ve şampuandan arındırılmalıdır. Durulama işlemi bittikten sonra bir havlu yardımıyla kedinin tüylerindeki nem alınmalıdır. Bu işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için havlu bir müddet kediye sarılı olması gerekir.Ardından deri ve tüylerinin yeteri kadar kurutulması için saç kurutma makinası kullanılmalı. Saç kurutma makinası orta sıcaklık seviyesine alındıktan sonra,kedinin vücudu okşanarak sakince deri ve tüylerinin kurutulması gerekir.Kedilerin yıkama sonrasında deri ve tüylerinin kurutulması çok önemlidir. Deri kalacak nem,  kedinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kedinizin banyodan sonra serbest dolaşmasına izin vermeyin,çünkü ne kadar iyi kurularsanız kurulayın nemli kalan kısımlar olacaktır. Bu durumda kediniz gezerken tüylerinin çabuk kirlenmesine yol açacaktır. Kurulama işlemini kedinizin tüylerine uygun fırçayla yapmanız gerekir. Kedi tüyleri sık ve ince olduğundan, fırça kullanarak kurutmanız, hem daha iyi kurumasını, hemde tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kediler Ne Sıklıkta Yıkanmalıdır?

Kediler oldukça titiz ve temiz hayvanlardır. Bu nedenle yıkanmaya çok fazla ihtiyaç duymazlar. Bu durum kedilerin yıkanmasına gerek yoktur anlamına gelememelidir. Çünkü bütün kediler için aynı durum geçerli değildir. Özellikle yavru kedilerde durum farklıdır. Annesinin bakımı altında olmayan yavru kediler temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Normal durumlarda anne kedi yavrusunu yalayarak hem temizler hem de kendisini temizlemesi konusunda eğitir.  Yavru kedilerin temizlikleri belli periyotlarda yapılmalı, fakat çok sık yıkanmamalıdır. Yavru kedi gözlemlenir, iyiden iyiye kirlendiğini fark ettiğinizde yıkanır. Yetişkin kediler kendi temizliklerini kendileri yaptığından özel durumlar haricinde pek yıkanmazlar. Bu özel durumlara üzerine her hangi bir şey dökmesi ya da dışarıda çamura girmesi vb. örnek gösterilebilir.

Kediler de bütün canlılar gibi temizliğe ihtiyaç duyabilirler. Kedilerin titiz ve temiz hayvanlar olması bakıcısına bu konuda büyük kolaylıklar sağlar. Çünkü yetişkin kedilerde temizlik periyotları oldukça uzundur. Yavru kedilerde bu devir biraz daha kısalabilir. Yavru kedilerin öz temizliğini öğrenmesiyle tekrar bu devir uzayacaktır. Kedilerin temizlenmesinde onlara sakin ve anlayışlı davranılması her iki tarafın da işini kolaylaştıracaktır.

Disqus Yorumları