British Shorthair Cinsi Kedi Özellikleri Nelerdir?
Merhaba kedici.net okuyucuları, sizler için bugün çok sevimli ve bakılması bir o kadar da eğlenceli olan British Shorthair cinsi kedilerin özelliklerine ve bakımı konusunda bilinmesi gerekenlere göz atacağız.

Birçok insanın evinde görmek istediği bir tür olan British Shorthair türü kediler, sakin olmaları yanı sıra bazen içlerine kapanık olabiliyorlar. Ancak bu durum tembellikle karıştırılmamalı. Bu kediler özellikle evde bakım için çok uygun türlerdir. Sakin bir tür oldukları için evde gönül rahatlığıyla yalnız bırakılabilirler. Köpekler ve diğer hayvanlarla çok kısa sürede uyum sağlayabilen bu tür, tam bir şehir kedisidir. Özellikle British Shorthair türü kediler çok konuşkan olmamalarıyla bilinirler, bu nedenle apartman ortamında bakılmaları da bir sorun yaratmayacaktır. Çok asil ve sakin duruşlu olan bu tür, evinizde çocuklarınızla beraber uyum içinde yaşayabilirler. Dilerseniz bu türün ırksal özelliklerine bir göz atalım ve tür hakkında daha detaylı bilgi sahibi olalım.

British Shorthair Cinsi Irksal Özellikleri Hakkında

British Shorthair türünün en belirgin özelliği tüylerinin yoğun ve çok yumuşak olmasıdır. Kulaklarının diğer kedi türlerine göre sivri değil yuvarlak olması bu türün belirleyici özelliklerindendir. Yine iri gözlere sahip olan bu türde en yaygın rastladığımız göz rengi altın veya bakır rengidir. Renklerden bahsetmişken bu türün belki de çok sevilmesinin nedenlerinden biri kendine has İngiliz mavisi dediğimiz gri rengi tüyleridir.

Fazla hareketli kediler olmadıkları için yetişkin olanları 5-10 kg arasındadır. Oldukça obur olan bu tür dikkatli beslenmediğinde obezite gibi sorunlarla karşılaşabilir. Genel olarak yaşamları 15 ila 20 yıl arasındadır. Irksal özellikleri hakkında da bilgilendikten sonra birazda bu türün bakımı için bilinmesi gerekenlerden bahsedelim.

Bakımı Ve Bilinmesi Gerekenler

Bu türün bakımı aslında oldukça basittir. Ancak bakımı konusunda bilinmesi gereken birkaç önemli nokta mevcut. British Shorthair türünün deri ve tüyleri çok hassas olduğu için buna uygun mama seçimi çok önemlidir. Tüyleri kısa olduğu için düğüm olmaz ve matlaşmaz bu nedenle haftada bir kez taranması yeterli olacaktır.

Bu türün en sevilen özelliğinden bir tanesi de bakımı kendi yapması ve sizi fazla uğraştırmamasıdır. Bu nedenle birçok insan tarafından tercih ediliyorlar. Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi, göz ve kulaklarının temizlenmesi bakımı için yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak dişlerinin de 2 günde bir fırçalanması gerekiyor.

Bu kediler tuvalet hijyeni konusunda oldukça dikkatlidir. Bu sebepler kedi kumunu daima temiz tutmalısınız. Sadece evde bakılmaları bu kedilerin hasta olma ihtimallerini azaltacaktır. Sıcak ortamlardan hoşlanmadıkları için yaz aylarında oldukça huysuz olabilirler. Bu durumda klimalı bir ortamda daha rahat hissedeceklerdir. Tırmalama ve koltukları ısırma gibi huyları olmadığını için bakımı sırasında evdeki eşyalarınıza zarar vermeyeceklerdir.

Sahipleri dışında yabancı insanlara hemen alışamazlar. Aynı zamanda fazla kucaklanmaktan ve okşanmaktan hoşlanmazlar. Sessiz ve sakin bir tür olmaları ile bilinirler. Ancak oyun oynamak istedikleri zaman bunu size belli edeceklerdir.

Bugün siz sevgili kedici.net okuyucularımız için British Shorthair türü kediler hakkında sizi bilgilendirmeye çalıştık. Çok sevimli olan bu kedi türü, bakımının kolay olması ve rengi gibi özellikleri nedeniyle insanlar tarafından oldukça tercih ediliyor. Sizde çocuklarınız ve evdeki diğer hayvanlarınız ile uyumlu bir arkadaş arıyorsanız bu türü tercih edebilirsiniz. Takibi her hayvanda olduğu gibi kedilerinde bakımına özen göstermeli ve onların dertlerinden anlamalısınız. Bu gibi sorularınız için kedici.net sitemizdeki diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Disqus Yorumları