Ankara Kedisi Cinsi Özellikleri
Angora kedisi de olarak bilinen bu kedi türü evde bakılmaküzere tercih edilen kedi cinslerini başında gelmektedir.

Ankara Kedisi

Ankara kedisi cinsi bu kediler tüylerinin uzun olması sevimliliklerine sevimlilik katmaktadır. Daha çok Ankara çevresi ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulunması sebebiyle bu adı almıştır. Bu kedi türü saf Türk kedisidir. Anavatanı Türkiye’dir. Bu kedi türü Türkiye’nin ulusal değerlerinden biri olarak görülür.  Bu tür kediler genel olarak tüyleri beyaz renklidir. Fakat göğsü uzun tüylü, yeleli ve çok fazla rastlanılmayan siyah cinsleri de mevcuttur.

Avrupa’da ilk kez 1600’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. 17 yy.da İtalya’da bu kedi türü için özel dernekler kurularak bu türün korunması amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu tür kedilerin sağlıklı üremesini ve gelişmesini kendilerine hedef olarak koymuştur. 1962 yılında bir Amerikan asker tarafından Amerika’ya götürülmüş, tanıtmış ve ilgi görmesini sağlamıştır. Uzun tüylü kedi ailesinden olan İran kedisiyle sık sık karıştırılmaktadır.

Ankara KedisiÖzellikleri

Ankara kedisi özellikleri yetiştirilme şekline göre farklılık gösterebilmektedir. Bu kedi cinsi sahiplerine oldukça bağlıdır. Sahibinin peşinden ayrılmazlar adeta gölge gibi sahibini izlerler. Uzun tüylü ve cana yakın bir kedi olması dolayısıyla yetiştiricisinin ilgisini hep üzerine çekebilmektedir. Aynı zamanda çok zeki bir tür olması, yetiştiricisinin ona yeni özellikler, yeni yetenekler katmasını çok kolaylaştırmıştır.

Enerjik ve hareketli bir yapıya sahip olan bu tür ile zamangeçirmek her zaman zevk vermiştir. Sosyal ilişkileri çok iyi olmasından dolayıda izleyenlerine oldukça keyif vermiştir. Bu türün enerjisi ve hareketliliğikalıcıdır, yaşlansa dahi bu özelliği her zaman ön plandadır. Bu atletikyapıları itibariyle evde girilmedik köşe bucak bırakmamaktadırlar.  Hırçın değildirler, tam aksine herkesleoldukça iyi anlaşırlar ve kısa zamanda sempatik hareketleriyle, herkesikendisine hayran bırakırlar. Fakat isteklerinde de oldukça inatçıdırlar, siz neyaparsanız yapın aklındakini yapmak için fırsat kollayacaktır.  Genel olarak yaşadıkları coğrafya Ankaraçevresi ve Anadolu olduğundan suyla çok fazla karşılaşmamışlardır. Bu nedenlesuyu ve yıkanmayı pek sevmezler. Sürekli kendini temizlediğinden çok sıkkirlenmezler.

Aile bağları da oldukça kuvvetli olan bu tür, yavrularınaher türlü ihtiyaçlarına kadar uzun yıllar bakabilmektedirler. Uzun yıllar tümbakımlarını yaptıkları gibi onları her türlü durum ve tehlikeye karşıeğitirler.

Gebelik dönemlerinde sahiplerinde ilgi beklerler. Bu özellikleri aslında biz insanlara çok yabancı gelmemektedir. İlgi bekleme ve annelik içgüdüsünün birçok canlının ortak özelliği olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Doğumlarından sonra bütün vakitlerini yavrularına harcarlar ve bu durumdan kendileri de oldukça haz duymaktadırlar. Yavrularına o kadar bağlıdırlar ki onları her zaman kontrol edebilecek seviyede bulunmalarına özen gösterirler. Yine bu durum da yukarıda bahsettiğimiz canlıların ortak özelliklerinden biridir. Birçok kedide olduğu gibi oldukça titizdir. Kum kaplarının su ve mamalarına yakın olması bu kedileri huzursuz edebilmektedirler.

Yapısı

Bu kedi türünün vücut uzuvları uzun ve oldukça düzgündür. Budurum onlara zarafet katmaktadır. Erkek kediler dişilerine göre biraz dahauzundur. Küçük patilere sahiptirler ve bu patilerini genel olarak hırçınlıkamaçlı kullanmazlar. Tüylerinin uzun olması, hareket halindeyken parlaması butürlere ayrı bir hava katmıştır. Tüylerinin en dolgun ve göz alıcı olduğuyaşları üçtür. Göz renkleri sarı mavi yeşil olabilir. Nadiren de olsa VanKedileri gibi gözleri iki farklı renkte olabilir.  Ayrıca gözleri geniş ve badem şeklindedir. Parmakarasında tüyleri vardır. Kulakları diğer kedilere göre geniş ve nispetensivridir.

Yine diğer kedilerden farlı olarak, bu türün beyazbireylerinin yarısı sağırdır. Maalesef dünya üzerindeki kedi nüfusuna bakacakolursak, Türkiye’de sağır kedi oranı oldukça fazladır. Bu beyaz renkte olanlarıngözleri de mavi ise %75 - %80 oranında sağırdırlar. Gözlerinin ikisi de mavideğilse bu oran düşmekte, tek gözü mavi ise olasılık biraz dahaartabilmektedir. Bu durum bize bu kedi türlerinin göz renkleri ile sağırlıklarınınarasında bir bağ olduğunu gösteriyor.

Çocukların rahatlıkla zaman geçirebileceği bir hayvandır.Sakin ve huzur verici yapıları çocukların her daim ilgi odağı olmuştur.

Özetlemek gerekirse bu tür kediler sevecen, bakıcısını yormayan ve bakıcısına huzur veren akıllı dinamik ve atletik bir hayvandır.Ulusal değerlerimizden olan bu tür dünya genelinde de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Disqus Yorumları